Kemeraltı Lezzet Durakları – 20 Ekim 2018, Saturday

Bin yıl önce bugünkü Kemeraltı Caddesi ve çevresi denizdir. Bir boynuzunu andıran iç liman, ta Agora önlerine kadar uzanır. Küçük küçük beyaz badanalı evler sıralanmıştır. Meyve bahçeleri denize kadar sokulmuştur. Kuzey tarafı, bir başka ifadeyle Başdurak Camii yönü yalılarla, saraylarla, bir inci gerdanlığa benzer. Diğer adı ile Anafartalar caddesi, o dönemin kordonu idi.

İzmir’in tarihi kadar eski bu çarşıda, başlangıcından günümüze kadar kesintisiz bir ticaret süregelmiş. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı, kapsadığı 270 hektarlık alanda, 230 değişik iş kolunda 85.000 kişinin çalıştığı, 800 bini aşkın ürün çeşidinin sunulduğu 14.500 işyeri sadece ülkemizin değil, dünyanın en eski tarihi çarşısı olma ünvanını koruyor.

Satıcılarla alıcıların sıcak bir ilişki içinde alış veriş yaptığı Kemeraltı Çarşısında, yapılan ticaretten öte adeta bir terapi söz konusudur. Düğün ve sünnetler için topluca gidilip alış veriş yapılan, ama mutlaka bunun lezzetli bir yemekle taçlandırıldığı bir yerdir.

En taze sebzenin ve balığın alınacağı yer Havra sokağı iken, Kestanepazarı’nda da peynirin, zeytinin en lezzetlisini, baharatın en tesirlisini bulabilirsiniz.

Camileri ayrı güzeldir, hanları ayrı. Yahudi cemaatinin aktif ibadet edilen havraları da buradadır. Velhasıl ayrı bir dünyadır Kemeraltı.

20 Ekim 2018 , Cumartesi  : Kemeraltı

Sabah saat 09:00 ‘ da eskiden olduğu gibi İzmir Saaat Kulesi önünde  Konak’ta buluşuyor ve turumuza başlıyoruz. Şimdi Kemeraltı’ nın arka sokaklarında kaybolma ve eşsiz lezzetlerini tatma zamanı.

Her şeyi tadamasak da, o lezzetin meşhurlarını, neden meşhur olduklarını, nasıl yapıldıklarını öğreniyor, gizemlerini keşfediyoruz. Ezme, Serpme Börek, Söğüş, Boşnak Mantısı, Kavurmalı ve Otlu Pide, Şerbet, Şambali tadacağımız lezzetlerden bir kısmı.

Bunun yanında kendiniz alışverişe çıktığınızda, gıda maddelerinin en doğalını, en tazesini, en lezzetlisini nereden alacağınızı da öğreneceksiniz.

Salepçioğlu ve Hisar Camileri’nin güzelliklerini de görme olanağı bulacağımız turumuz, Kızlarağası Hanı’nın üst katında son bulacak

 

Turun süresi : 9 saat

Tur Ücreti:

10 Kişinin katılımı ile kişi başı                                               :  139.-TL      

20 Kişinin katılımı ile kişi başı                                              :  109.-TL

30 Kişinin katılımı ile kişi başı                                              :   99.- TL      

 

Tur Paket Ücretine Dahil Olan Hizmetler:

  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Tur sırasında ki tadımlar
  • Tarihi mekanların ziyaretleri

 

Tur Paket Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler:

  • Tur esnasında alınan ekstralar
  • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınacak içecekler