Festival Teması

İZMİR GASTROFEST 20 EKİM 2019’DA PAZAR YERİ TEMASIYLA YAPILIYOR

21. Yüzyıl küresel beslenme alışkanlıkları açısından muhtemelen tarihe sürdürülebilir bir dünya bırakıp bırakamadığımızı tartıştığımız, birtakım kararlar almaya çalıştığımız bir dönem olarak geçecek.

Çünkü günümüz dünyasında henüz açlık bir sorun. FAO verilerine göre dünyada 822 milyon aç insan var. Bu her dokuz kişiden birinin aç olduğu anlamına geliyor.

Dünyanın bazı bölgelerinde insanlar yaşamlarını sürdürmek için gerekli temel gıda maddelerinden yoksun kalırken, bir bölümü de obezite, yanlış ve zararlı beslenmeyle başa çıkmaya çalışıyor.

Neyse ki, artık tüm kaynakların daha dikkatli kullanılmasının bir zorunluluk haline gelmeye başladığı bir dönemden geçildiği anlaşılmaya başlandı. Uluslararası örgütler, ülkeler gelecek planlarını bu anlayışa göre inşa ediyor.

Yönetilebilir ölçekte tarım, yerel ve mevsiminde doğaya daha saygılı bir üretim de bu planların önemli bir parçası. Bilinçli üretim ve tüketim yapmamız gereken bir zaman diliminde yaşıyoruz.

Tüketici ile üreticinin doğrudan bir araya geldiği ve kesintisiz iletişim içinde olduğu, ekolojik dengelere saygılı mevsiminde ürünlerin satışa sunulduğu, doğal ve organik tarımın önemsendiği pazarlar da bu yüzden giderek daha fazla önem kazanıyor.

Bu yüzden de 20 Ekim’de Tarihi Alsancak Tren Garı’nda gerçekleşecek İzmir GastroFest’in teması “Pazar Yeri” olarak belirlendi.

Neden ‘Pazar Yeri?’

Pazarlar, bir yandan geleneği ve günceli temsil eder bir yandan da geleceği tasarlar. Kimi zaman da üretici ile yüz yüze iletişimin heyecanını yaşatır.

Alışverişten öte yerel hayatın izlerini de buluruz pazarlarda. Tire’den Alaçatı’ya, Urla’dan ve Seferihisar’a Ege pazarları bu zengin kültürün eşsiz örnekleri arasında başı çeker.

Dünyanın en önemli pazar yerleri arasında olan The Magnificent Seven’ı (Muhteşem Yedili) Ege pazarları ile buluşturmak üzere İzmir’e davet ettik.

Bilgiyi küresel ölçekte paylaşmak, yenilikçi düşünmek, doğayı kutlamak ve deneyimlerini anlatmak ve yerel dünyaya İzmir’den bakmak için geliyorlar!

Sizleri de bu eşsiz deneyim için 20 Ekim’de İzmir GastroFest’e bekliyoruz…

 

Neden Gastrofest

Kimleri Bekliyoruz

Festivalde Neler Var?