Festival Teması

Antik dönemlerden bu yana göç ve ticaret yollarının geçiş noktalarından biri olan İzmir, mutfağıyla da çok kültürlü yapısını yansıtır. Tarihi boyunca göç alan ve göç veren bir coğrafyada yer alan İzmir’in mutfağı da göçlerle şekillenmiştir. Mutfağının zenginliğini ve çeşitliliğini Türklerin, Ermenilerin, Rumların, Yahudilerin, Levantenlerin ve Kafkasya’dan, Balkanlardan göç edenlerin yemekleri oluşturur.

İzmir’in bugün olmazsa olmazları arasında olan arapsaçı, hindiba, tilkişen, ısırgan gibi otlar Giritli göçmenlerle mutfağa girmiş, İspanya’dan 15. yüzyılda göç eden Sefarad Yahudileri’nin getirdikleri boyoz, İzmir kahvaltısının vazgeçilmesi olmuştur.

Rumlardan miras, midye dolma ve anasonlu gevrek de öyledir.

İzmir’in en fazla göç alan, komşu iki semti Kadifekale ve Yapıcıoğlu, Giritlilere ve mübadillere ev sahipliği yapmış. Bu iki semte yerleşen Mardinliler, midye dolmayı Giritlilerden öğrenmiştir. Giritlilerin bol soğanlı, kimyon, karabiber, tarçın, kuş üzümü ve fıstıklı midye dolmasını kendi ağız tatlarına göre uyarlamışlar ve ortaya “İzmir usulü” midye dolma çıkmış.

İzmir halen ülke içinden de göç almaya devam ediyor. Son bir yıl içinde İzmir sadece İstanbul’dan 18 binin üzerinde göç almış. Göçler olumlu ve olumsuz yanlarıyla çağımızın en büyük gerçekliklerinden. Bu yüzden de çok güçlü bir kültürel çeşitlilik barındıran İzmir mutfağını tanıtmak, anlatmak üzere yola çıkarken ‘göç’ temasını seçtik.

Neden Gastrofest

Kimleri Bekliyoruz

Festivalde Neler Var?