Margie Regm

    16-MargieRegm

    Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktör Yardımcısı Margie Rehm, 2019’dan bu yana Türkiye’de ülke stratejisinin geliştirilmesi ve geçim kaynakları projelerinin yaygınlaştırılmasına öncülük etti. Rehm’in profesyonel yolculuğu 25 yılı aşkın süre önce Afrika’da başladı. 15’ten fazla ülkede farklı insani yardım kuruluşları ve kalkınma ajanslarında çalışan Rehm, dünyanın en büyük insani krizlerinin çözüm sürecinde etkin rol aldı. Çevre Bilimi ve Sürdürülebilir Tarım alanında dereceleri bulunan Rehm’in açık hava aktiviteleri ve yeşil olan her şeye büyük bir tutkusu var.

    Margie Rehm is the Deputy Country Director of United Nations World Food Programme (WFP). She has worked for WFP in Turkey since 2019 where she has led the development of Country strategies, and the expansion of the livelihoods’ intervention nationwide. Her professional journey started in Africa over 25 years ago and since she has worked for several different humanitarian and development agencies where she has responded to some of the world’s largest humanitarian crisis in over 15 countries.
    Margie has degrees in Environmental Science and Sustainable Agriculture and a passion for the outdoors and anything green.