Can Ortabaş

Urla Şarapçılık Gıda Turizm San. Ve Tic. A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkanı

1960 İzmir doğumlu olan Can Ortabaş orta eğitimini Özel Türk Koleji, Üniversite eğitimini Ege Üniversitesinde tamamlamıştır. İş hayatına lise yıllarında aile şirketinde başlayıp askerlik sonrasında Variety Export adlı ilk şirketini kurmuştur. Daha sonra tekstil, deri , akaryakıt, gıda ve finans sektörü gibi farklı alanlarda değişik şirketlerde ortaklıklar ve yatırımlar yapmıştır.

Tarım ve tarıma dayalı sanayi çalışmaları 22 sene önce peyzaj bitkileri üretimi alanında faaliyet gösteren UZBAŞ’ın Urla’da kurulması ile başlamıştır. Uzbaş, 2000 dönümlük arazide kurulmuş Akdeniz Bitkileri arberetumu olup palmiye konusunda dünyanın en büyük plantasyonudur. Uzbaş’ın kurulmasından sonra aynı bölgede 18 yıl önce çalışmalarına başlanan şaraplık üzüm bağları alanındaki yatırım ile ülkemizden ve farklı ülkelerden üzüm çeşitleri kullanılarak 550 dönümlük kontrollü bir bağ kurulmuş ve neticesinde 2010 yılında butik şaraphane tam kapasite ile faaliyete geçmiştir. Can Ortabaş hali hazırda Urla Şarapçılık Gıda Turizm San. Ve Tic. A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde Karşıyaka Spor Klübü, Galatasaray Spor Klübü gibi spor klüplerinde kongre üyesi ve yönetici olarak görev almış olan eski milli yüzücü ve basketçi Can Ortabaş ayrıca, EGİAD Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği, Ege Orman Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği gibi farklı sivil toplum örgütlerinde de yönetici olarak görev almıştır