Ahmet Güzelyağdöken

Şef - Balmumu

Bağ bahçe arasında geçen çocukluğunda yağcılık ve peynircilik yapan bir aile kültürü içerisinde büyüdü,iyi yemek yapan bir annenin öğretilerinden feyz aldı…

Haliyle bugün yerel,Annesel ve evsel ege mutfağı konusunda ciddi bir taraf olma iddiasında..

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak sanatları Bölümünde Yerel Batı Ege mutfağı konusunda dersler veriyor,İzmir Gourmet Guide dergisinin Editörlüğü,gastronomi danışmanlığı yapıyor ve izmir ve çevresine ait kıymetli restoran ve lokantalar üzerine yazılar yazıyor videolar çekerek kayıt altına alıyor,derginin bir adım öne çıkanlar ödül bölümünün başkanlığını yapıyor.

Çeşitli dergi gazete ve mecmualarda gastronomi ve yemek kültürü üzerine yazılar yazıyor bazen tv programlarında yer alıyor.

Yurt içi ve yurtdışında yemek ile ilgili festivallere katılıyor ve bu konuda danışmanlık, organizatörlük ile konsept yönetimi yapıyor.

Kendi açtığı Balmumu dükkan lokantasında biriktirdiklerini hayata geçiriyor ve kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerin korunması içi çabalarını sürdürüyor….

 

He has grown up among yards and orchards under the effect of a family culture that producing olive oil and cheese. He was enlightened by his mom who was a very well cook.

Consequently; he is at the side of local, maternal and domestic Aegean cuisine.

He is giving a lecture at İzmir University of Economics, Local West Aegean cuisine. He is the gastronomy consultant of İzmir Gourmet Guide, he is writing articles on valuable restaurants in and around İzmir and also he is making videos and recording them. Moreover he is the head of İzmir Gourmet Guide’s Selection Committee.

Sometimes he is writing about gastronomy and food culture for magazines and newspapers and also he plays a part in some tv shows.

He participates in festivals about food both in Turkey and outlands and be the mentor of the organization and the concept.

He puts into practice that he has saved until today at his own restaurant Balmumu Dükkan Lokanta and tries to keep the foods which are facing extinction.