Bilge Bengisu Öğünlü

Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği Üyesi

İzmir doğumlu, Bilge Bengisu Öğünlü, 16 yıl A.B.D. de mimarlık yaptıktan sonra, hayallerinin peşinden koşup, eşi Reha Öğünlü ile memleketleri İzmir’e döndü, bağcılık yapmaya başladı. Çiftin 2002 yılında atıldıkları bu macera sonunda, 2006 yılında Urlice butik şaraphanesi kuruldu. İlk olarak 2009 yılı üretimleri çeşitli yarışmalarda başarı kazanan Urlice şaraplarının kurulduğu günden beri fiilen üretimin her aşamasını zevkle üstlenen Bilge Bengisu Öğünlü, Urlice’ yi hayatının projesi olarak görüyor.

Yöresel ve sürdürülebilir bölgesel kalkınma, tarımda sürdürülebilirlik, geleneksel lezzetlerin korunması gibi sosyal sorumluluk projelerine de, 2009 yılında kurduğu ve başkanlığını halen sürdürdüğü Doğal Sofra Urla Gönüllüleri, Urla Ot Festivali, Urla Enginar Festivali, Yöresel Tohum Takasları gibi girişimlere imza attı.

Urla Bağ Yolu projesinin kurucu üyelerinden olan Bengisu, şimdilik 7 (yedi) üreticinin bir araya gelmesiyle oluşan Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği’nde de aktif rol almakta. Dernek, son olarak Izka projesi kazanarak, yörenin Bağcılık ve Gastronomik potansiyalinin ortaya çıkarılmasında lokomotif etkisini sürdürmekte.